قرعه کار به نام من دیوانه زدند…

Archive for سپتامبر, 2015

حديث شریف شبلي در اسرار حج

with 2 comments

روايت لطيفي در صفحه ۱۳۱ كتاب ها و برنامه هاي علامه استاد حسن زاده آملی آمده است:

کعبه

شبلی به حج رفته بود و پس از انجام اعمال حج به حضور امام سيد الساجدين (ع) مشرف شد،امام(ع) از وی پرسيد: ای شبلی حج گذاردی؟
شبلی:آری يا ابن رسول الله.

امام(ع):زمانی که به ميقات فرود آمدی آيا نيت کرده ای که جامه معصيت را از خود بدر آوردی و جامه طاعت پوشيدی؟
شبلی :نه.

امام ( ع‌) زمانيكه از جامه خود برهنه شدي ، آيا نيت كردي كه از ريا و نفاق برهنه شدي ؟
شبلي : نه .

امام(ع):زمانی که غسل کردی آيا نيت کردی خويشتن از بديها و گناهها شست و شو دادی؟
شبلی:نه.

امام (ع): ايا خويشتن را پاكيزه كردي و احرام بستي ؟ و عقد وقت حج بستی؟

شبلی:آری.

امام(ع): زمانی که خود را پاکيزه کردی و عقد بستی آيا نيّت کردی که آنچه را خداوند متعالی حرام کرده است بر خويشتن حرام کرده ای؟
شبلی:نه.

امام (ع): زمانی که عقد حج بستی آيا نيّت کردی که هر عقدی برای غيرخداوند عزّوجلّ است گشودی؟
شبلی:نه.

امام(ع): خويشتن را پاکيزه نکردی و احرام نبستی و عقد حج نبستی…

Read the rest of this entry »

سوالاتی از آقای ظریف در مورد برجام

with 2 comments

قضیه از آنجا شروع شد که سایت الف اعلام کرد از دکتر ظریف برای پاسخگویی به سوالات خوانندگان الف دعوت کرده است (+). سایت الف رویه ای در دعوت از میهمانان برای پاسخگویی به سوالات بینندگان داشت و آن اینطور بود که مردم سوالات خود رو ذیل اون خبر درج میکردند و بعد مهمان دعوت شده به سوالات ذیل همان کامنت ها به صورت مکتوب پاسخ میداد. اما متأسفانه این روند در مورد دکتر ظریف پی گرفته نشد. سایت الف تعداد از سوالات رو گزینش کرد و آنها را در قالب مصاحبه ای با دکتر ظریف مطرح کرد(+). این باعث شده که سوالات عموما تکراری پرسیده شود و پاسخ های تکراری ، تکرار شوند!

من در آنجا ۸ سوال مطرح کردم که البته خوشبختانه یک سوال عینا از جناب ظریف پرسیده شد(سوال ۵). اما الباقی سوالات که به نظرم سوالات مهمی هم هستند باقی ماند که بر آن شدم تا آنها در این نوشته جمع آوری کنم. باشد که شاید به دست صاحبش برسد و پاسخی بدهد. یا آنکه آیندگان بعدا به آنها نگاه کنند و ببینید که در عمل چه پاسخی به آنها داده شده است. و البته ذکر این نکته ضروری است که این سوالات تقریبا بداهه در آن زمان به ذهن بنده رسید و می توان انبوهی از سوالات را در مورد برجام مطرح کرد که شاید در فرصتی دیگری این امر دست دهد.

دکتر محمدجواد ظریف

به هر حال سوالات بنده از جناب ظریف علی الحساب اینهاست:

۱- اینکه در بند ۸ قطعنامه ذکر شده:

“تصمیم می‌گیرد که تحت بند ۴۱ منشور ملل متحد، ۱۰ سال پس از روز پذیرش برجام که در سند برجام تعریف شده است، تمام تمهیدات این قطعنامه لغو گردند و هیچکدام از قطعنامه‌هایی که در زیرپاراگراف a از پاراگراف ۷ گفته شد، نباید اجرا شوند. در این زمان، شورای امنیت به رسیدگی به مساله هسته‌ای ایران پایان می‌دهد و گزینه «عدم اشاعه» از فهرست موضوعات مورد توجه شورای امنیت خارج می‌شود.”

۸٫ Decides, acting under Article 41 of the Charter of the United Nations, that on the date ten years after the JCPOA Adoption Day, as defined in the JCPOA, all the provisions of this resolution shall be terminated, and none of the previous resolutions described in paragraph 7 (a) shall be applied, the Security Council will have concluded its consideration of the Iranian nuclear issue, and the item “Non-proliferation” will be removed from the list of matters of which the Council is seized;

(به عبارت “will have concluded” و “will be removed” توجه بفرمایید. زمان متوجه آینده است که متأسفانه در متن فارسی “در این زمان” ترجمه شده.)
آیا عبارت فوق به معنی این نیست که ایران تا ۱۰ سال آینده ذیل ماده ۴۱ خواهد بود؟

Read the rest of this entry »

Written by محمدحسین

سپتامبر 7th, 2015 at 6:38 ب.ظ