قرعه کار به نام من دیوانه زدند…

Archive for ژانویه, 2018

تلگرام و نقض حاکمیت ملی

without comments

اغتشاشاتی که روز شنبه در تهران، مشهد، قزوین و برخی دیگر از شهرهای کشور رخ داد، گرچه در ابتدا ریشه در مشکلات اقتصادی مردم داشت، اما توسط برخی کانالهای پیام رسان تلگرام، به یک شورش تبدیل شد. در رأس آنها کانال آمد نیوز قرار داشت که طیف هایی از مردم را برای شرکت در این شورش ها با جدیت تهییج میکرد و سعی میکرد از طریق اطلاع رسانی و آموزش، این اغتشاشات رو سازماندهی کند که البته تا حدودی هم موفق بود.آمد نیوز توانست یک اعتراض مدنی به وضع اقتصادی در یک شهر (مشهد) را به اعتراض علیه نظام تبدیل کرده و به شهرهای دیگر سرایت دهد.

کار البته به صرف اطلاع رسانی ختم نشد. آمدنیوز از مردم خواست که دست به مقابله عملی بزنند حتی با کوکتل مولوتف!  در اینجا بود که وزیر ارتباطات وارد صحنه شد و در «توئیتی» خطاب به مدیر تلگرام از او «درخواست» کرد که جلوی دعوت به خشونت را بگیرد. مدیر تلگرام در توییت دیگری به وزیر ارتباطات ایران پاسخ می دهد: “دعوت به خشونت بر اساس «مقررات تلگرام» ممنوع است. اگر صحت داشته باشد، ما ناچاریم چنین کانالی را بدون توجه به محبوبیت و گرایش‌ سیاسی آن مسدود کنیم.” در واقع به وزیر ارتباطات می گوید که درخواست او را مورد بررسی قرار می دهد! آن هم بر اساس قوانین تلگرام! و البته پس از بررسی پاسخ می دهد: ” یک کانال تلگرامی (آمدنیوز) آموزش استفاده از کوکتل مولوتوف را به مخاطبانش آغاز کرده بود و به دلیل مقررات ما درباره «عدم دعوت به خشونت» معلق شد. مراقب باشید، اینها خطوطی هستند که نباید از آنها عبور کرد.”

دورف درست می گوید. ” اینها خطوطی هستند که نباید از آنها عبور کرد.” اما سوال اصلی اینجاست که این خطوط را چه کسی باید وضع کند؟ مدیر تلگرام؟ وزیر ارتباطات؟ یا مردم ایران؟ اینجاست که بحث حاکمیت ملی مطرح می شود. مردم ایران در ذیل یک میثاق ملی به نام قانون اساسی تصمیم گرفتند که در این کشورحاکمیت چگونه اعمال شود و در واقع این خطوط را مشخص کردند و روش اعمال این حاکمیت را نیز تعیین کردند (تعبیر دقیق تر در اصل ۵۶ قانون اساسی آمده است). بر این اساس سه قوه تشکیل شده است که هر کدام در این اعمال حاکمیت نقشی را بر عهده دارند.

Read the rest of this entry »

Written by محمدحسین

ژانویه 2nd, 2018 at 4:42 ب.ظ

Posted in سیاسی