قرعه کار به نام من دیوانه زدند…

آیا تقابل ایران و آمریکا یک مسئله “ملی” است؟

با 2 نظر

بحث پیرامون تقابل بین ایران و آمریکا دارای ابعاد مختلفی است. اما شاید در ابتدای ورود به این بحث ابتدا باید جایگاه ایران و آمریکا در این تقابل را به درستی شناخت. سوال آنجاست که آیا این تقابل، تقابل بین دو “ملت” با تعاریف و مرزهای مشخص بین المللی است؟ ایا صرفا سابقه تاریخی این دو ملت باعث ایجاد این تقابل شده است؟ آیا سیاست خارجی ایران باید صرفا بر اساس مصالح و منافع آنها که در داخل خط کشی فوق الذکر قرار دارند تنظیم شود؟

ایران و آمریکا

پاسخ به این سوالات را می توان در کلام امام خمینی (ره) به روشنی یافت. امام خمینی پیام تسلیت خود به مناسبت شهادت دهها هموطن در جريان حمله امريكاییها به هواپيماى مسافربرى ایرباس ایران که علی الظاهر باید کاملا به چشم یک حادثه “ملی” به آن نگریست، این چنین می فرماید:

… مردم شريف ايران بايد توجه كنند كه امروز، روز مبارزه و جنگيدن با تمام شياطينى است كه حقوق حقه تمامى پابرهنگان جهان را صرف عيش و نوش و تهيه سلاحهايى مى‏نمايند كه براى هميشه حاكم دنياى گرسنگان باشند …
جنگ امروز ما، جنگ با عراق و اسرائيل نيست؛ جنگ ما، جنگ با عربستان و شيوخ خليج فارس نيست؛ جنگ ما، جنگ با مصر و اردن و مراكش نيست؛ جنگ ما، جنگ با ابرقدرتهاى شرق و غرب نيست؛ جنگ ما، جنگ مكتب ماست عليه تمامى ظلم و جور؛ جنگ ما جنگ اسلام است عليه تمامى نابرابريهاى دنياى سرمايه دارى و كمونيزم؛ جنگ ما جنگ پابرهنگى عليه خوشگذرانيهاى مرفهين و حاكمان بى‏درد كشورهاى اسلامى است.
​​اين جنگ سلاح نمى‏شناسد، اين جنگ محصور در مرز و بوم نيست، اين جنگ، خانه و كاشانه و شكست و تلخى كمبود و فقر و گرسنگى نمى‏داند. اين جنگ، جنگ اعتقاد است، جنگ ارزشهاى اعتقادى- انقلابى عليه دنياى كثيف زور و پول و​ ​خوشگذرانى است. جنگ ما، جنگ قداست، عزت و شرف و استقامت عليه نامردميهاست ..
رزمندگان ما در دنياى پاكِ اعتقاد و در جهان ايمان تنفس مى‏كنند و مسلمين جهان هم كه مى‏دانند جنگ بين استكبار و اسلام است، جهانخواران را آرام نخواهند گذاشت و ضربه‏هاى خود را بر همه كاخ نشينان وارد مى‏كنند …
(صحيفه امام، ج‏21، صص: 698-68​)

همچنین در مقدمه قانون اساسی میخوانیم:

قانون اساسی با توجه به محتوای اسلامی انقلاب ایران که حرکتی برای پیروزی تمامی مستضعفین بر مستکبرین بود زمینه تداوم این انقلاب را در داخل و خارج کشور فراهم می‌کند بویژه در گسترش روابط بین‌المللی، با دیگر جنبش‌های اسلامی و مردمی می‌کوشد تا راه تشکیل امت واحد جهانی را هموار کند (ان هذه امتکم امه واحده و اناربکم فاعبدون) و استمرار مبارزه در نجات ملل محروم و تحت ستم در تمامی جهان قوام یابد.

و این امر در فصل دهم قانون اساسی که موضوع آن سیاست خارجی است، اینچنین متجلی می شود:

اصل یکصد و پنجاه و دوم – سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران براساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری ، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر و روابط صلح آمیزمتقابل با دول غیرمحارب استوار است.

و نیز

اصل یکصد و پنجاه و چهارم – جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می شناسد. بنابراین در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت های دیگر از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می کند.

همانطور که مشاهده می شود، آنچه که مد نظر بنیانگذاران انقلاب اسلامی بوده است، آن است که انقلاب اسلامی حرکتی فراتر از مرزهای جغرافیایی می داند و آن را حرکتی برای پیروزی تمامی مستضعفین می داند و راه تشکیل امت واحده اسلامی را می پوید و حتی فراتر از آن، آرمانی چون سعادت کل جامعه بشری را در سر دارد. پس چطور می توان سیاست خارجی ایران را به مرزهای جغرافیای آن و نیازهای مادی مردم این دیار تقلیل داد؟

پس اگر ما بحث از ایران و آمریکا میکنیم، باید در درجه اول به این وجه مکتبی توجه نماییم. ایران و جمهوری اسلامی (با تمام عیب ها و نقص های آن) را نماینده مکتب واقعی اسلام و جبهه حق بدانیمو آمریکا را مصداق اتم ظلم و جور و استکبار.

با 2 نظر برای 'آیا تقابل ایران و آمریکا یک مسئله “ملی” است؟'

اشتراک نظرات با RSS یا بازتاب برای 'آیا تقابل ایران و آمریکا یک مسئله “ملی” است؟'.

 1. سلام
  برادر عالی بود
  خدا خیرت بده

 2. ممنون از نظر لطف شما
  و اینکه وقت گذاشتید و این مطلب رو خوندید

  محمدحسین

  14 مهر 94 در 9:59 ق.ظ

لطفا دیدگاه خود را بنویسید