قرعه کار به نام من دیوانه زدند…

طرفداران آزادی حجاب پاسخ دهند

با 4 نظر

در حال گشت زدن در شبکه های اجتماعی بودم که عکسی توجه من را به خود جلب کرد و این همان عکسی است که در زیر میبینید. این عکس را یکی از دوستان متدین و انقلابی به اشتراک گذاشته بود و البته مورد استقبال زیادی نیز از طرف دوستانی با همین نگاه قرار گرفته بود. تنها جمله ای این دوست به عنوان توضیح برای این عکس نوشته بود این بود: “انقلاب اسلامی ایران”
به نظر می رسد عکس در روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و یا در این ایام گرفته شده و در آن خانم بی حجابی که احتمالا از انقلابیون بوده در کنار مردی دیگر به جهت پیروزی انقلاب اسلامی به شادمانی می پردازند.

اما چه نکته ای در این عکس نهفته است که احتمالا مد نظر این دوستان که قرار گرفته است؟ آیا کشف حجاب این زن است که مورد استقبال قرار است؟ با شناختی که از عمده این دوستان دارم بسیار بعید می دانم که چنین باشید. حتی اغلب این دوستان نه تنها به اصل حجاب ایمان دارند، بلکه در راستای ترویج این اصل نیز تلاش می کنند. پس نکته اصلی چیست؟ نکته اصلی ایشان در حمایت از آزادی حجاب در آن روزها و انتقادشان از حجاب اجباری این روزهاست.

اما پیش روی این دوستان سوالات قرار دارد که باید به آن پاسخ دهند (عمدتا مخاطبان متدین و انقلابی مد نظر هستند). این سوالات در پی اثبات اجبار حجاب نیستند، بلکه سوالاتی منطقی است که پس از فرض آزادی حجاب پیش می آید و باید به آنها پاسخ داد:

1- فرض کنیم که حجاب آزاد شد. سوال این هست که این حد آزادی در حجاب تا کجاست؟
آیا حدی ندارد و این دوستان قائل به آزادی کامل در این حوزه که همان برهنگی است، هستند؟ یا اینکه حدی قائلند؟ اگر حدی قائلند و علاقه دارند که حدود حجاب به محدوده مورد نظر اونها تقلیل پیدا کند، آیا این حد جدید اجباری است یا خیر؟
اگر اجباری باشد که باز حجاب اجباری را حاکم کرده اند و اگر اجباری نباشد که باز به معنای تن دادن به برهنگی است.

2- سوال دوم اینکه هدف از انقلاب اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی چه بود؟
به طور خلاصه می توان گفت مردم ایران خواستند که احکام اسلام در کشور آنها اجرا بشود. تجلی این خواست آنها در اصل چهارم قانون اساسی است که به رای مردم گذاشته شده و اکثریت مردم هم آن را در یک انتخابات کاملا دموکراتیک پذیرفته و خواهان آن هستند که می گوید: “کلیه‏ قوانین‏ و مقررات‏ مدنی‏، جزایی‏، مالی‏، اقتصادی‏، اداری‏، فرهنگی‏، نظامی‏، سیاسی‏ و غیر اینها باید بر اساس‏ موازین‏ اسلامی‏ باشد. این‏ اصل‏ بر اطلاق‏ یا عموم‏ همه‏ اصول‏ قانون‏ اساسی‏ و قوانین‏ و مقررات‏ دیگر حاکم‏ است‏ و تشخیص‏ این‏ امر بر عهده‏ فقهای شورای‏ نگهبان‏ است‏.” (به مکانیزم اجرایی اون هم که در این اصل شورای نگهبان بیان شده کاری نداریم. به اصل بحث توجه کنید)
حال آیا حجاب از احکام اسلام هست یا خیر؟

3- شاید این سوال مطرح شود که آیا حجاب از احکام فردی اسلام است یا از احکام اجتماعی آن؟
این سوالی است که در تخصص ما نیست و فقه و فقها باید پاسخگوی آن باشند و در بالاترین درجه باید نظر مراجع عظام تقلید را جست. با جستجوی ساده ای در اینترنت می توان نظر برخی مراجع را یافت. به عنوان نمونه می توانید به اینجا مراجع کنید.
نکته دیگری که می توان بیان داشت آن است که حجاب اساسا در مواجهه با جامعه است که معنا می یابد.

4- سوال دیگر اینکه فرض کنیم که امروز حجاب را از احکام اسلامی استثنا کردیم و آن را آزاد گذاشتیم. تکلیف سایر احکام چه می شود؟ آیا فردا نوبت حکمی دیگر مثل حرمت میگساری و میخانه نمی رسد؟
اصلا انتهای این بازی کجاست؟ انتهای کار آنجاست که هر کس هر حکمی از اسلام را که می پذیرد اجرا کند و هر کس هر حکمی را که نمی پذیرد اجرا نکند.
حال سوال اینجاست که وضعیت فوق آیا با خواست مردم از “جمهوری اسلامی” آنطور که شرح آن در بند قبل گذشت انطباق دارد؟ یا آنکه سازگار با کشوری با حکومتی از نوع “لیبرال دموکراسی” است؟ و آیا این خواسته مردم بوده است؟

5- حق اکثریتی که خواهان اجرای احکام اسلامی مثل حجاب در کشورشان هستند چه خواهد شد؟
شاید بگویند که این مورد خاص را به رفراندوم بگذاریم و ببینیم آیا اکثریت جامعه خواهان آزادی حجابند یا اجبار آن و از طرفی به این آیه شریفه استناد نمایند که “لا اکراه فی الدین”. اما باید این را دانست که “دین، همه دین است”؛ این بدان معناست که اگر ما خواهان آن هستیم که به آنچه دین به ما می دهد (که همان سعادت و کمال دنیوی و اخروی است) برسیم، باید به “تمامی” دستورات دین عمل نماییم، نه آنکه بعضی را اطاعت کنیم و بعضی را عمل نکنیم که در این صورت مصداق “نومن ببعض و نکفر ببعض” خواهیم بود. پس ما یا دین را با کلیت آن می پذیریم، یا آنکه به کل آن را کنار می گذاریم.
مضافا بر این، این دوستان باید مجددا به بند 4 نیز پاسخگو باشند.

6- شاید بیشترین دلیلی که دوستان مخاطب فرض شده این یادداشت را به سمت آزادی حجاب کشانده باشد، وضع امروز حجاب در کشور باشد. این دوستان در تحلیل این وضعیت، اجبار حجاب را علت این وضع شناسایی می کنند. اما اولا باید بیان کرد وضعیت امروز ما در مسئله حجاب، معلول عوامل متعددی است که بررسی دقیق تر آن می تواند موضوع یادداشت دیگری باشد. در ثانی آیا تضمینی وجود دارد که با آزادی حجاب، وضع نابسامان حجاب امروز، بهبود یابد؟

 

پ.ن1: خانم بی حجابی که در تصویر هستند احتمالا در رفراندوم قانون اساسی بعد از انقلاب هم شرکت کردند و رای خودشان را به صندوق انداختند. اما بر اساس دموکراسی نتیجه انتخابات، قانون اساسی ای شد که بند چهارم آن ذکر شد. پس حقی از ایشان تضییع نشده که نگران آن باشید. دموکراسی یعنی حکومت اکثریت، مگر اینکه طرفدار دموکراسی به شرط چاقو باشید.

پ.ن2: مارکسیست ها، منافقین، شاید اقلیت های دینی و غیره نیز مثل این خانم در پیروزی انقلاب نقش داشتند در حد خودشان. نگران آنها نیز نباشید. آنها هم رای دادند.

پ.ن3: بنده نیز معتقدم وضعیت حجاب روز به روز در حال بدتر شدن است. اما نه علت آن را صرفا حجاب اجباری میدانم و نه راهکار حل این مسئله را در آزادی حجاب میدانم. این خود بحث مفصلی است.

نوشته شده توسط محمدحسین

3 اسفند 1393 در 11:02 ق.ظ

با 4 نظر برای 'طرفداران آزادی حجاب پاسخ دهند'

اشتراک نظرات با RSS یا بازتاب برای 'طرفداران آزادی حجاب پاسخ دهند'.

 1. سلام
  انشالله که موفق باشید.
  خواننده مطلب تون در پلاس بودم و به عنوان خواننده منتظر نتیجه گیری نهایی بودم اما واضح است که نتیجه به این راحتی ها به دست نمی آید و باید بسیار بررسی شود(نظر من هم همان پ.ن 3 است)

  حمیده زارعی

  3 اسفند 93 در 4:31 ب.ظ

 2. سلام و ممنون از شما
  همون طور که در متن هم عنوان کردم، غرض نتیجه گیری نبوده اصلا. بلکه سوالاتی است که در صورت فرض آزادی حجاب، منطقا پیش خواهد آمد و اگر کسی طرفدار آزادی حجاب باشد، باید به اینها پاسخ دهد.

  محمدحسین

  3 اسفند 93 در 4:51 ب.ظ

 3. تعریفت از دموکراسی ناقص است. حکوکت اکثریت با حفظ حقوق اقلیت. آنطور که شما بیان کردی بیشتر شبیه به دیکتاتوری اکثریت است!

  کاظم

  28 فروردین 94 در 2:02 ق.ظ

 4. حقوق اقلیت رو کسی منکر نیست، اما به هر حال قوانین بر اساس خواست اکثریت نوشته می شوند.
  سوالی هم که پیش اینه که محدوده حقوق اقلیت تا کجاست؟

  محمدحسین

  28 فروردین 94 در 3:30 ق.ظ

لطفا دیدگاه خود را بنویسید